WIZUALIZACJEREKLAMA
Komputery, oprogramowanie, pozycjonowanie stron www - Poznan, Murowana Goslina, Suchy Las, Swarzedz
PARTNERZYPRZEDPOKÓJ
Parasolki, parasolki proszę brać panowie, panie!
Są naszymi największymi sprzymierzeńcami, kiedy toniemy w jesiennych strugach deszczu. Duże męskie parasole, małe szybko rozkładane parasolki, eleganckie, kolorowe, szalone w kształtach i klasyczne. Zawsze chronią przed pluchą, czasem ponurą i kapiącą rzeczywistość rozświetlają feerią barw, a bywa że dodają szyku. Czy odwdzięczamy się za ich niezawodne wsparcie? Gdzie są, kiedy za oknem świeci słońce? Warto pomyśleć o miejscu, w którym nasz parasol zasłużenie mógłby się wysuszyć, czy jak kto woli zmoczyć.

Przez tysiące lat parasol ochraniał przed promieniami słonecznymi, na co wskazuje już sama nazwa „Para sol”, czyli „na słońce”. Dziś przede wszystkim osłania nas przed deszczem, choć w odmiennych szerokościach geograficznych nadal dostarcza wytchnienia w upragnionym cieniu.

Upływające wieki zmieniały status parasola oraz jego konstrukcję. W Egipcie, Chinach czy Mezopotamii stanowił swoisty baldachim z płótna, skóry, czy nasączonego olejem jedwabiu, rozciągany na lekkim drewnianym stelażu. Ze względu na wysoką cenę mógł służyć jedynie możnym i władcom. Postęp techniczny, a także moda zdegradowały parasol z przedmiotu luksusowego do produktu użytkowego. Wcześniej używały go jedynie kobiety oraz mężczyźni odmiennej orientacji. Zmiany przyniósł XVIII wiek, kiedy to Włosi jako pierwsi, a zaraz po nich Francuzi użyli parasola w ochronie przed deszczem. Anglikom płci męskiej przekonanie się do tego wynalazku zajęło znacznie więcej czasu, bowiem dopiero w 1830 roku otwarto w Londynie pierwszy sklep z parasolami. W roku 1858 opracowano metalowy stelaż, a popularny do dziś system otwierania i zamykania blisko trzydzieści lat później. Obecnie parasol zachwyca bogactwem kształtów, kolorów i faktur. Dla fascynatów anatomii pojawił się X-Ray zbudowany z wodoodpornych zdjęć rentgenowskich. Zaprojektowano także interaktywny parasol, który wbudowanym w rączkę alarmem informuje o nadchodzącym deszczu.

Postęp techniczny wraz z rozwojem wzornictwa przemysłowego zadbał o wyrafinowane linie samych parasoli a także miejsc ich przechowywania. Wszystko zależy od aranżacji naszych wnętrz, głównie niewielkich zazwyczaj przedpokoi i przestronnych holi. Nieograniczony wybór pozwala doskonale wpasować parasolnik w zaprojektowaną już przestrzeń, by stał się integralną jej częścią i nie sprawiał wrażenia przypadkowości. Zwolennicy tradycyjnych rozwiązań z pewnością wybiorą solidne, drewniane połączenie wieszaka na okrycia z niszą na parasole. Zadowolą się także stylizowanymi dodatkami ze stali kutej. Ceramiczne i wykonane z kolorowych tworzyw pojemniki usatysfakcjonują miłośników nowoczesności, a industrialny loft dopełnią minimalistyczne, metalowe osłonki-kosze.

Trendów jest całe mnóstwo. A pojawiające się propozycje coraz bardziej zaskakują. O tym, że stojak na parasole przydaje się niemal zawsze już wiemy, ale żeby promował ekologiczny styl życia…

Projektanci chińskiego studia Innovo stworzyli prosty i elegancki stojak, który wchłania spływającą z parasola wodę, podlewając jednocześnie zasianą na kratce trawę. Woda skapuje do pojemnika z ziemią i nasionami trawy, co powoduje że nasz przedpokój zaczyna kwitnąć. Podobny, choć bardziej przemyślany projekt futurystycznego parasolnika zaprezentował Simon Enever. Ella to niewielkich rozmiarów plastikowo-szklany podstawek z wyśrodkowanym miejscem na przymocowanie nieprzepuszczalnej dla wody osłonki na parasol. Ściekająca deszczówka wykorzystana jest do nawadniania zasianej trawy. Koncept atrakcyjniejszy w porównaniu z chińskim kolegą, zarówno pod względem designu, jak i funkcjonalności. Ciekawe kształty przeźroczystej konstrukcji i rozwiązany problem mokrej ściany, o którą uprzednio oparty był parasol to zdecydowane różnice. Doskonały pomysł budzi jednak pytania o funkcjonalność. Co z regularnym koszeniem? Czy susza za oknem uśmierci nasz domowy trawniczek? Pielęgnacja zielonego skwerku wydaje się przyjemniejszym zajęciem w porównaniu z wycieraniem nieustannie mokrej podłogi.

Bez względu na to, czy wolimy by nasze parasole osuszały się po ulewnym deszczu, bądź moczyły, nie pozostawiajmy ich smutnie opartych o wejściowe drzwi. Zadbajmy o należyte użytkowanie i przechowywanie a z pewnością odwdzięczą się dając wytchnienie od słońca i wody. Odpowiednio wkomponowane, staną się ozdobą wnętrza.

Osobiście nie miałabym nic przeciwko, gdyby mój hol przeistoczył się kiedyś w prywatną uliczkę z latarnią zamiast lampy, może ławeczką i stylowym parasolnikiem. Jak z deszczowej piosenki…


[zdjęcie: sxc.hu]
Data: 09.11.2010, godzina: 23:47:05. Autor: Agata Suchłabowicz

WYDARZENIA
Warsaw Home 2017
Takich targów, na taką skalę jeszcze w Polsce nie było. Znakomite wzornictwo, wielcy producenci, gwiazdy designu i najlepsi architekci przyciągnęli na Warsaw Home tłumy zwiedzających.
Europejski Festiwal Szkła
Autorami projektu ”Play with Glass” – European Glass Festival są Anita Bialic oraz prof. Kazimierz Pawlak. Europejski Festiwal Szkła, włączony do aplikacji miasta Wrocław do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016, jest organizowany od 2012 roku, w październiku, przez Fundację Fly with Art i Galerię BB w ścisłej współpracy z Gminą Wrocław, Akademią Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu oraz Związkiem Polskich Artystów Plastyków – Okręg Wrocławski.
METALMEX TRENDY I INNOWACJE 2017
Najnowsza oferta przemysłu meblarskiego i propozycje największych producentów w branży już 29.09.2017 podczas VIII edycji targów branżowych METALMEX 2017 TRENDY I INNOWACJE
archiwum
PORADY EKSPERTOW
Jak nie pokłócić się z żoną podczas meczu

Zagorzali kibice już szykują sobie miejsce na kanapie i rozgrzewają telewizory na rozpoczynające się lada chwila Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. Wielu panów z chęcią wyłączyłoby się w tym czasie z obowiązków domowych na rzecz oglądania meczu. To niestety może prowadzić do awantury. Podpowiadamy, jak bezkonfliktowo przetrwać mistrzostwa w domu.

Kolory wnętrz - jak dobierać?

Jeżeli chcemy radykalnie zmienić wygląd naszego domu, najszybciej, najtaniej zrobimy to za pomocą farby. Jakie wybrać kolory do wnętrza?
archiwum
DEKORACJE
Wino to światło słońca uwięzione w wodzie
Rzekł tak Galileusz i kolejny raz miał rację. Ale co zrobić, by owe światło znajdowało się u nas w domu? Zrobić w nim winnicę!
Kinnarps na pokładzie Prometeusza i Deweloperskiej
Fotel Omni marki Materia znalazł się na pokładzie statku kosmicznego z najnowszej produkcji Ridleya Scotta – Prometeusz. Dużo więcej mebli Kinnarps'a stanowi wyposażenie lokalu DEWELOPERSKA przy placu C. Ratajskiego w Poznaniu.
archiwum
OGRÓD
Może i koniec lata, ale nie mebli ogrodowych!
Lubimy robić zakupy tam, gdzie są przeceny i wyprzedaże. Przeważnie chodzi o ubrania, ale czemu meble mają nie mieć takich promocji?
Meble ogrodowe
Znajdź swoją oazę.
Meble z technorattanu.
Eleganckie meble z technorattanu oprócz tego, że są praktyczne, są również
estetycznym i stylowym dodatkiem zarówno na tarasy jak i do wnętrz.
Ogród – zielona część naszego domu.

Z natury rzeczy ogród kojarzy nam się ze spokojem, wyciszeniem. Wprawdzie są także ogrody surowe i zimne, lecz nie pozbawione romantyzmu. W każdym ogrodzie powinno znaleźć się miejsce na typowo romantyczny kącik, w którym można się wyciszyć, zrelaksować, odciąć od nawału pracy. Nawet jeżeli mamy do dyspozycji niewielki kawałek terenu, warto go zagospodarować pod takim właśnie kątem.
archiwum