WIZUALIZACJEREKLAMA
Komputery, oprogramowanie, pozycjonowanie stron www - Poznan, Murowana Goslina, Suchy Las, Swarzedz
PARTNERZYSALON
Mebel + Ścianka = Meblościanka
Niegdyś toporna i niezgrabna, a jednak królowa polskich domów z wielkiej płyty. Dzisiaj lekka i subtelna, nienachlany mistrz drugiego planu. Dziecko francuskiego modernizmu któremu przewodził funkcjonalizm. Bezdyskusyjnie praktyczna, co stanowi gwarant ponadczasowości. Meblościanka.

Pomimo, iż zaprojektowana na Zachodzie w pierwszych latach nowego stulecia – w Polsce stała się symbolem postępu dopiero w latach 60. W 1959 roku Zjednoczenie Przemysłu Meblarskiego w Poznaniu zorganizowało konkurs na meble do małego mieszkania. Pierwszą przemysłowo produkowaną polską meblościankę zaprojektowali laureaci - Bogusława i Czesław Kowalscy z myślą o trzyosobowej rodzinie łódzkich tkaczy, zajmujących ciasne dwupokojowe mieszkanie. Stworzyli system przyściennych mebli złożonych z modułów, które bez trudu można zmieścić w pokoju o niewielkim metrażu. Półki, szafki i nisze, które wypełniano blatami stołu, biurek, czy chowanymi łóżkami tworzyły proste segmenty pełniące różne funkcje - od składowania po stanowisko pracy i wypoczynek. Można było zestawiać segment dowolnej wielkości i kształtu, zmieniając jednocześnie jego przeznaczenie. Wielką zaletę stanowił łatwy montaż i transport.

System Państwa Kowalskich podporządkował sobie aranżację większości mieszkań Polski Ludowej, a kształt mebla ujednolicił wyobrażenia o funkcjonalnym i estetycznym umeblowaniu pokoju. Nazwisko Kowalskich stało się synonimem popularności użycia.

I tak meblościanka stała się centrum życia domowego Polaków. Była bowiem biblioteką, regałem, kredensem, stołem obiadowym, biurkiem i łóżkiem w jednym - dość ponurym, „Systemem MK” w politurze. Równie często sięgano do niej po zastawę stołową, zabawki, ubrania, czy z dumą prezentowane książki. Przy wmontowanych blatach dzieci odrabiały lekcje a ich mamy serwowały rodzinne obiady. Polacy oglądali transmisje festiwalowe na ustawionym na półce telewizorze, spali na łóżkach mniej lub bardziej zgrabnie wpasowanych w systemowe wnęki. W przeszklonych półkach eksponowano kolekcje kryształów, cenne pamiątki, odznaczenia sportowe, czy drobiazgi z podróży w postaci muszli lub pocztówek.


Niestety najbardziej spektakularne powodzenie meblościanki przywodzi na myśl groteskę PRL-u: ciasnotę mieszkań, nijakie, często kiczowate wzornictwo, niedostatek. Napiętnowana negatywnymi skojarzeniami musi walczyć o odzyskanie dobrego imienia. Współcześni designerzy nieustannie parafrazują stworzone już konstrukcje. Nie dziwi zatem hasło „Meblościanka” przyświecające w 2008 roku warsztatom designu zorganizowanym przez Meble Vox wspólnie z Tomkiem Rygalikiem, w których udział wzięli studenci ze szkół artystycznych z Polski i Royal College of Art. Powstało kilka doskonałych projektów nowoczesnych meblościanek. Trzy nagrodzone wprowadzono do produkcji.Meblościanka nie musi być zwalistym, przytłaczającym wielkością i wątpliwą urodą meblem. Młodsze siostry tradycyjnych „Systemów MK” stanowią subtelne uzupełnienie wnętrz, przy jednoczesnym zachowaniu funkcjonalnego przeznaczenia. Posiadają lekką, często minimalistyczną, ascetyczną formę, która doskonale gra z otoczeniem. Sprytne rozwiązania konstrukcyjne pozwalają tworzyć najróżniejsze kombinacje z otwartymi i zamkniętymi przestrzeniami w roli głównej. Meblościanki nie są już siermiężnym zespołem półek, a raczej zgrabną układanką, którą tworzyć możemy w dowolnych kompilacjach, zapominając o widmie powtarzalności.

Dzisiejsze trendy aranżacji wnętrz dalece wykraczają poza tradycyjne myślenie o praktycznej stronie tworzonych przedmiotów. Dziś łączymy funkcjonalność z doskonałym designem. Tworzymy meble zgodne z ich przeznaczeniem. Dyskretnie towarzyszące aranżowi oraz takie, na których skupia się cała uwaga. Meblościanka była już królową salonu, niech zostanie wysublimowanym bohaterem drugiego planu.


[zdjęcia: Meblobuk]
Data: 17.11.2010, godzina: 10:00:00. Autor: Agata Suchłabowicz

WYDARZENIA
Warsaw Home 2017
Takich targów, na taką skalę jeszcze w Polsce nie było. Znakomite wzornictwo, wielcy producenci, gwiazdy designu i najlepsi architekci przyciągnęli na Warsaw Home tłumy zwiedzających.
Europejski Festiwal Szkła
Autorami projektu ”Play with Glass” – European Glass Festival są Anita Bialic oraz prof. Kazimierz Pawlak. Europejski Festiwal Szkła, włączony do aplikacji miasta Wrocław do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016, jest organizowany od 2012 roku, w październiku, przez Fundację Fly with Art i Galerię BB w ścisłej współpracy z Gminą Wrocław, Akademią Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu oraz Związkiem Polskich Artystów Plastyków – Okręg Wrocławski.
METALMEX TRENDY I INNOWACJE 2017
Najnowsza oferta przemysłu meblarskiego i propozycje największych producentów w branży już 29.09.2017 podczas VIII edycji targów branżowych METALMEX 2017 TRENDY I INNOWACJE
archiwum
PORADY EKSPERTOW
Jak nie pokłócić się z żoną podczas meczu

Zagorzali kibice już szykują sobie miejsce na kanapie i rozgrzewają telewizory na rozpoczynające się lada chwila Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. Wielu panów z chęcią wyłączyłoby się w tym czasie z obowiązków domowych na rzecz oglądania meczu. To niestety może prowadzić do awantury. Podpowiadamy, jak bezkonfliktowo przetrwać mistrzostwa w domu.

Kolory wnętrz - jak dobierać?

Jeżeli chcemy radykalnie zmienić wygląd naszego domu, najszybciej, najtaniej zrobimy to za pomocą farby. Jakie wybrać kolory do wnętrza?
archiwum
DEKORACJE
Wino to światło słońca uwięzione w wodzie
Rzekł tak Galileusz i kolejny raz miał rację. Ale co zrobić, by owe światło znajdowało się u nas w domu? Zrobić w nim winnicę!
Kinnarps na pokładzie Prometeusza i Deweloperskiej
Fotel Omni marki Materia znalazł się na pokładzie statku kosmicznego z najnowszej produkcji Ridleya Scotta – Prometeusz. Dużo więcej mebli Kinnarps'a stanowi wyposażenie lokalu DEWELOPERSKA przy placu C. Ratajskiego w Poznaniu.
archiwum
OGRÓD
Może i koniec lata, ale nie mebli ogrodowych!
Lubimy robić zakupy tam, gdzie są przeceny i wyprzedaże. Przeważnie chodzi o ubrania, ale czemu meble mają nie mieć takich promocji?
Meble ogrodowe
Znajdź swoją oazę.
Meble z technorattanu.
Eleganckie meble z technorattanu oprócz tego, że są praktyczne, są również
estetycznym i stylowym dodatkiem zarówno na tarasy jak i do wnętrz.
Ogród – zielona część naszego domu.

Z natury rzeczy ogród kojarzy nam się ze spokojem, wyciszeniem. Wprawdzie są także ogrody surowe i zimne, lecz nie pozbawione romantyzmu. W każdym ogrodzie powinno znaleźć się miejsce na typowo romantyczny kącik, w którym można się wyciszyć, zrelaksować, odciąć od nawału pracy. Nawet jeżeli mamy do dyspozycji niewielki kawałek terenu, warto go zagospodarować pod takim właśnie kątem.
archiwum