WIZUALIZACJEREKLAMA
Komputery, oprogramowanie, pozycjonowanie stron www - Poznan, Murowana Goslina, Suchy Las, Swarzedz
PARTNERZYOGRÓD
Ogród na balkonie

Niestety, nie wszyscy dysponujemy pięknymi ogrodami. Jednak nie oznacza to, że powinniśmy rezygnować z uprawy ulubionych roślin, krzewów czy ziół. Dobrze urządzony balkon może być substytutem wymarzonego ogrodu. Gatunki roślin dobierajmy tak, by uprawa ich nie sprawiała nam wielu kłopotów.

Małe balkoniki w bloku

   Kluczem do zaaranżowania małej przestrzeni jest mądre jej rozplanowanie. Przede wszystkim musimy podjąć decyzje co do gatunków kwiatów, którymi przyozdobimy nasz balkonik. Najlepszym rozwiązaniem będą tu byliny. Polecamy roślinę jednoroczną - Plektrantus koleusowaty. Estetyczną zaletą tej rośliny są długie łodygi (do 100 cm), które można z łatwością przewiesić przez balustradę a jej jasne kwiaty będą cieszyć nasze oko przez całe lato. Kwiat ten można również sadzić w wiszących donicach. Po sezonie należy ją przenieś do pomieszczenia, gdyż roślina źle znosi temperatury poniżej 10 stopni.

   Drugą propozycją jest Clematis, czyli Powojnik. Należy zwrócić szczególną uwagę na wybór odmiany. Najlepsze są te o długim okresie kwitnienia (np.: Clematis Florida "Pistachio", Clematis "Comtesse de Bouchaud"). Powojniki są roślinami bardzo wymagającymi. Najważniejsze jest dobranie dużego pojemnika, około 20 litrów z odpływem wody, oraz stosowanie dobrej jakości ziemi i ściółki. W lecie należy je często podlewać i nawozić.

wymarzonyogrod.pl

   Ostatnią rośliną, która wydaje się najbardziej popularną na polskich balkonach, jest pelargonia. Dobrym pomysłem na przyozdobienie małych przestrzeni będą pelargonie zwisające (bluszczolistne), które rosną do 3 m w dół. Z kolei pelargonia pasiasta lub angielska to efektowne gatunki, nadające się do sadzenia w balkonowych skrzynkach. Nie jest to kwiat, który wymaga szczególnych warunków uprawy. Słońce i uniwersalna ziemia to jedyne „żądania” tej rośliny.

Duże balkony

   Mając do dyspozycji duży balkon możemy urządzić go z większym rozmachem. Efektowne będzie dobranie nietuzinkowych płytek balkonowych. Obecnie w ofercie marketów budowlanych istnieje duży wybór wzorów i kolorów. Musimy zwrócić uwagę tylko na to, by były mrozoodporne. Materiałami, które w takich warunkach zapewniają trwałość posadzki są gresy i klinkiery. Ważny też jest dobór odpowiednich mebli. Przy większych powierzchniach balkonowych możemy pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa i umieszczenie stolika, krzeseł, czy nawet leżaka. Klimatycznie wyglądają meble wiklinowe czy te z kutego metalu. Jeśli chodzi o roślinność, to proponujemy iglaki miniaturki w ozdobnych donicach. Krzewy te są mało wymagające a dają ciekawy efekt estetyczny. Balkon wyłożony takimi donicami przypomina szkółkę leśną a donice ustawione jedna obok drugiej - balkonową formę żywopłotu. Iglaki miniaturki występują w trzech zasadniczych formach: kolumnowe, kuliste i rozłożyste. Krzewy te sprawdzają się również dobrze w miejscach zacienionych (cis i choina kanadyjska, tuje i karłowate świerki). Innym ciekawym gatunkiem jest świerk biały Conica. Jest to jedna z najbardziej popularnych form świerku, ze względu na swój przepiękny kształt i kolor. Cechą charakterystyczną tego krzewu jest to, iż rośnie on bardzo wolno, dlatego też można go hodować na balkonach i tarasach. Conica potrzebuje nasłonecznionych miejsc i żyznej gleby. W czasie upałów należy ją podlewać nawet kilka razy dziennie a zimą chronić przed mrozem, okładając korzeń warstwą kory.

fotoforum.gazeta.pl

   Rozwiązaniem, które sprawdza się na każdej powierzchni, jest hodowanie świeżych ziół. To ciekawa propozycja polecana każdemu miłośnikowi zdrowej i dobrej kuchni. Gatunki jednoroczne, które możemy posiać w małych doniczkach to bazylia, cząber, kolendra i kminek. Do tarasów czy większych balkonów możemy wykorzystać miętę, szałwię, tymianek czy melisę, wówczas przeznaczamy dla nich duże pojemniki. Ziołami dekorujemy schody, balkony, parapety, wszędzie tam gdzie jest słońce. Rośliny przyprawowe potrzebują przepuszczalnej gleby o obojętnym odczynie. Najlepszą ziemią jest więc ta uniwersalna z kompostem, do której możemy wkruszyć trochę kredy, połamanych skorupek jaj lub warstwę żwiru.

   Niestety, nie wszyscy dysponujemy pięknymi ogrodami. Jednak nie oznacza to, że powinniśmy rezygnować z uprawy interesujących roślin, krzewów czy ziół. Urządźmy go mądrze a będzie niewątpliwie cieszył naszą duszę i oko.

Data: 12.10.2010, godzina: 11:39:32. Autor: Natalia Malina-Kaczmarek

WYDARZENIA
Warsaw Home 2017
Takich targów, na taką skalę jeszcze w Polsce nie było. Znakomite wzornictwo, wielcy producenci, gwiazdy designu i najlepsi architekci przyciągnęli na Warsaw Home tłumy zwiedzających.
Europejski Festiwal Szkła
Autorami projektu ”Play with Glass” – European Glass Festival są Anita Bialic oraz prof. Kazimierz Pawlak. Europejski Festiwal Szkła, włączony do aplikacji miasta Wrocław do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016, jest organizowany od 2012 roku, w październiku, przez Fundację Fly with Art i Galerię BB w ścisłej współpracy z Gminą Wrocław, Akademią Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu oraz Związkiem Polskich Artystów Plastyków – Okręg Wrocławski.
METALMEX TRENDY I INNOWACJE 2017
Najnowsza oferta przemysłu meblarskiego i propozycje największych producentów w branży już 29.09.2017 podczas VIII edycji targów branżowych METALMEX 2017 TRENDY I INNOWACJE
archiwum
PORADY EKSPERTOW
Jak nie pokłócić się z żoną podczas meczu

Zagorzali kibice już szykują sobie miejsce na kanapie i rozgrzewają telewizory na rozpoczynające się lada chwila Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. Wielu panów z chęcią wyłączyłoby się w tym czasie z obowiązków domowych na rzecz oglądania meczu. To niestety może prowadzić do awantury. Podpowiadamy, jak bezkonfliktowo przetrwać mistrzostwa w domu.

Kolory wnętrz - jak dobierać?

Jeżeli chcemy radykalnie zmienić wygląd naszego domu, najszybciej, najtaniej zrobimy to za pomocą farby. Jakie wybrać kolory do wnętrza?
archiwum
DEKORACJE
Wino to światło słońca uwięzione w wodzie
Rzekł tak Galileusz i kolejny raz miał rację. Ale co zrobić, by owe światło znajdowało się u nas w domu? Zrobić w nim winnicę!
Kinnarps na pokładzie Prometeusza i Deweloperskiej
Fotel Omni marki Materia znalazł się na pokładzie statku kosmicznego z najnowszej produkcji Ridleya Scotta – Prometeusz. Dużo więcej mebli Kinnarps'a stanowi wyposażenie lokalu DEWELOPERSKA przy placu C. Ratajskiego w Poznaniu.
archiwum
OGRÓD
Może i koniec lata, ale nie mebli ogrodowych!
Lubimy robić zakupy tam, gdzie są przeceny i wyprzedaże. Przeważnie chodzi o ubrania, ale czemu meble mają nie mieć takich promocji?
Meble ogrodowe
Znajdź swoją oazę.
Meble z technorattanu.
Eleganckie meble z technorattanu oprócz tego, że są praktyczne, są również
estetycznym i stylowym dodatkiem zarówno na tarasy jak i do wnętrz.
Ogród – zielona część naszego domu.

Z natury rzeczy ogród kojarzy nam się ze spokojem, wyciszeniem. Wprawdzie są także ogrody surowe i zimne, lecz nie pozbawione romantyzmu. W każdym ogrodzie powinno znaleźć się miejsce na typowo romantyczny kącik, w którym można się wyciszyć, zrelaksować, odciąć od nawału pracy. Nawet jeżeli mamy do dyspozycji niewielki kawałek terenu, warto go zagospodarować pod takim właśnie kątem.
archiwum